Irak Türkmen Cephesi, Barzani ve Peşmergelere Sert Uyardı

Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi, Barzani ve Irak Hükümeti arasında yapılacak olan anlaşmalarda Türkmenlerin yok sayılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Irak Türkmen Cephesi, Barzani ve Peşmergelere Sert Uyardı

Erşat Salihi, Barzani tarafından yapılması planlanan ve Kerkük kentini de kapsayan 25 Eylül’deki referandumuna ilişkin Irak Merkezi Yönetimi ile görüştüklerini dile getirdi. Salihi, “Bağdat yönetimine açık bir şekilde söyledik; Kuzey Irak idaresi ve Bağdat arasında bir anlaşma bizden habersiz yapılmamalıdır. Çünkü en sonunda söz sahibi taraf biziz. Bizimle ilgili kararların alınmasında ne Bağdat’ın ne de Erbil’in yetkisi var.” dedi.

140’ıncı Madde Konusunda Uyardı

Erbil ve Bağdat arasında yapılan hiçbir pazarlığa Türkmen kenti Kerkük’ün dahil edilemeyeceğini söyleyen Salihi, insanları 140’ıncı madde konusunda da uyardı. Salihi kritik 140’ıncı madde konusunda, “Kerkük’te referandumun yapılmasından vazgeçilip, buna karşılık 140’ıncı maddenin uygulanmaya konulması talep ediliyorsa, bu daha tehlikelidir. Açık konuşuyoruz; 140’ıncı madde meselesi, referandumdan daha tehlikelidir. Bunun yerine yasalar çıkarılıp bu bölgelere özel statülerin kazandırılması lazım.” uyarısında bulundu.

“Sivil Direniş En Doğal Hakkımız, Ateşle Oynamasınlar!”

Kerkük Valisi Necmeddin Keri ve Barzani’nin işbirliği içinde olduğunu dile getiren Salihi, “Tek taraflı irade üzerimize dayatılırsa, sivil direnişe geçme en doğal hakkımız, ateşle oynamasınlar.”dedi.

Kerkük’ün Statüsü

ABD’nin 2003’te Irak’ı işgali sırasında Kürt güçleri, Kerkük’ü fiilen ele geçirmiş, kente yoğun bir Kürt göçü yaşanmıştı. 2005 yılında yazılan Irak anayasasının 140. maddesine göre, Kerkük’ün statüsü, devrik lider Saddam Hüseyin döneminde Kerkük’ten zorla göç ettirilenlerin geri dönmesi, ardından Kerkük’te nüfus sayımı yapılması ve kentin statüsü hakkında bir referanduma gidilerek nihai durumun belirlenmesi olarak öngörülüyordu. Ancak çeşitli nedenler ve anlaşmazlıklar sebebiyle bu madde henüz uygulanamadı.

Bağdat, Kerkük’ün idari olarak merkezi yönetime bağlı olduğunu belirtirken, Kürtler ve özellikle kentte hakimiyet süren Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kerkük’ün Peşmerge Yönetimi’ne ilhak edilmesini talep ediyor. Türkmenler ise buna karşı çıkarak, Kerkük’ün özel bir statüye sahip olmasını istiyor. Kent nüfusu, büyük ölçüde Türkmen, Kürt ve Araplardan oluşuyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.